Preloader

Сільськогосподарські ділянки продаватимуть і купуватимуть: що треба знати про земельну реформу в Україні

последние новости в Украине останні новини в Україні


ASPI розібрався, чому закон про обіг земель сільськогосподарського призначення ухвалили саме зараз і що зміниться для українців із моменту набуття законом чинності.

Об этом сообщает Руспрес

У ніч вівторка, 31 березня, Верховна Рада ухвалила закон про обіг земель сільськогосподарського призначення. «Компромісний» законопроєкт скасовує заборону на продаж землі з 1 липня 2021 року для фізичних осіб — українських громадян, та з 2024 року — для юридичних осіб, які управляються українцями.

У чому «компромісність»?

Найвагоміший аргумент прихильників мораторію на продаж землі було те, що українські землі можуть задешево розкупити великі іноземні корпорації. Дрібні фермери і власники земельних паїв втратять конкурентоздатність, а держава — контроль над землею, — говорили вони.

«Компромісний» законопроєкт, ухвалений парламентом, має перешкодити такому розвитку подій.

1. Закон набуде чинності 1 липня 2021 року, тобто відтерміновує початок реформи на 9 місяців — раніше реформу хотіли запровадити з жовтня цього року.

2. Після 1 липня 2021 року землю зможуть купувати лише фізичні особи — громадяни України. У власності особи може бути загалом не більш як 100 гектарів.

3. Із 1 січня 2024 року землю зможуть купувати юридичні особи, управляють якими виключно українські громадяни. Загалом у компанії не може бути у власності більш як 10 000 гектарів.

4. Переважне право на придбання земельної ділянки буде мати її орендар. Він зможе передати це право іншій особі, але повинен буде повідомити про це власника землі.

5. У законі передбачено, що колись українські сільськогосподарські землі (за винятком тих, що у 50-кілометровій прикордонній зоні) зможуть купувати іноземці чи іноземні компанії, крім тих, що належать громадянам РФ. Однак продаж іноземцям земель дозволять лише тоді, як це положення буде підтверджене всенародним голосуванням. Референдум влада сподівається провести до кінця 2020 року.

6. Мінімальна ціна буде не менша за нормативну грошову оцінку — до 2030 року.

Нововведення для простих громадян

Раніше, щоб отримати землю, потрібно було мати сільськогосподарську освіту чи досвід роботи в сільському господарстві. При купівлі землі це буде необов’язково.

За землю доведеться платити тільки безготівковим розрахунком. Так хочуть забезпечити прозорість ринку, чесні ціни на землю та відсутність корупції.

Комунальні та державні землі НЕ підлягають цьому закону. При цьому держава й територіальні громади зможуть купувати землі.

Банки зможуть бути власниками земельних ділянок у разі, якщо ці ділянки стягуються в якості застави. Однак упродовж двох років після стягнення ділянки банк мусить її продати на торгах.

Чому земельну реформу ухвалили саме зараз?

Ринок землі та закон про банки — це дві умови, необхідні для отримання Україною нового кредиту від Міжнародного валютного фонду в розмірі до 4 000 000 000 дол. У ситуації, коли українська економіка через коронавірусний карантин зазнає величезних збитків, отримання цього фінансування — життєво важливе. Тому «ці законопроєкти важливі для українського народу», — зазначив у понеділок, 30 березня, президент Володимир Зеленський у своєму зверненні до Верховної Ради.

Як народні депутати голосували за земельну реформу

Загалом за законопроєкт віддали 259 голосів.

  • «Слуга народу» — 206 «за», 2 «проти».
  • «Європейська солідарність» — 23 «за», 1 «проти».
  • «Голос» — 13 «за», 0 «проти».
  • «Довіра» — 12 «за», 1 «проти».
  • Позафракційні — 5 «за»,4 «проти».
  • «Опозиційна платформа — За життя» — 0 — «за, 2 «проти».
  • «Батьківщина» — 12 «проти».
  • «За майбутнє» — 0 «за», 2 «проти».

Раніше повідомлялося, що Рада приняла закон, який регулює порядок дистанційної роботи.

Також стало відомо, що Кабмін доопрацює зміни до держбюджету-2020.Джерело статті: “https://aspi.com.ua/publications/analitika/silskogospodarski-dilyanki-prodavatimut-i-kupuvatimut-scho-treba-znati-pro”